baslikyeni.jpg

KASTAMONU KOOPERATİFLER BİRLİĞİNİN ALMAN KOOPERATİLER BİRLİĞ(DGRV) İLE İŞBİRLİĞİ 

            S.S. Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği1 ile Almanya Kooperatif ve Reıffeısen Konfederasyonu2 DGRV (Deutscher Genossenschafts- und raıffeısenverband e.v) arasında yürütülen 2005 yılı başlarında başlayan işbirliği çerçevesinde bu güne kadar  yapılanlar; Alman birliğin Kastamonu’ya davet edilmesi ve birlik yetkililerinin Kastamonu’ya gelerek Kastamonu Kooperatifler Birliği hakkında bilgi verilmesi ve faaliyetler yerinde gösterilerek birliğin hedefleri anlatılmıştır. Bunu üzerine Alman Kooperatifler Birliği  Kastamonu Kooperatifler  Birliğinin hedeflerine ulaşması için destek vereceği konusunda sözleşme yapılmıştır. Sözleşme Kastamonu Kooperatifler Birliğinden Birlik Başkanı Erol Akar, Alman Kooperatifler Birliğinden den Prof. Dr. Leuschner i.V. Dr.Armbruster   imzalamıştır.

            Bu işbirliği çerçevesinde 27 Eylül – 06 Ekim 2005 tarihleri arasında Almanya ve Avusturya ülkelerindeki Kooperatif örgütlenmeleri, kooperatiflerin bu güne gelene kadar kat ettikleri aşamalar ve yaptıkları uygulamaları yerinde görmek  amacı ile Kastamonu  Kooperatifler Birliği Yöneticileri, teknik personeli ve kooperatif temsilcilerinden oluşan on kişilik bir heyetle 8 gün süreli geziye katılınmış tır.

            Yine Kastamonu Kooperatifler Birliğinin hedeflerinden olan yöredeki süt toplama ağının genişletilmesi sütteki mevsimsel farklılıkların azaltılması hijyenik bir şekilde pazarlanabilmesi amacı ile mevcut süt toplama merkezlerinin bulunduğu merkez ve bu merkezlere sütünü götüren köylerde Alman Kooperatifler Birliğinin Masraflarını karşıladığı Alman süt uzmanı Dr.Stefan Dahnert , Türk uzman Veteriner Hekim Çiğdem Tuncay ve Birlik Personeli Ziraat Mühendisi Bülent Boyalıoğlu  tarafından tespit edilen eksiklikler ve eğitim ihtiyaçları doğrultusunda eğitimlere başlanmıştır.

            Yöre halkının hayvan besleme konusunda eğitimlerle birlikte yemin ucuz yollu temini amacı ile Kıran Köyüne saate 5 ton kapasiteli yem tesisinin kurulması için işlemler başlatılmış tesisin toplam maliyeti 110 bin YTL olup, tesisisin binasını Kıran Köyü Kooperatifi üslenmiş ve mayıs ayı sonuna binanın teslimi için sözleşme yapılmıştır. Alman Kooperatifler Birliğinin de destekleyeceği tesis Kastamonu Taşköprü yöresindeki köy kalkınma kooperatifleri üyelerine kaliteli ve ucuz karma yem sağlamak ve hayvanlarının beslenmesinin geliştirilmesi suretiyle hayvansal üretimlerinin ve gelirlerinin artmasına katkı sağlamaktır. Yatırım bunun yanında bölge birliği ve birim kooperatiflerinin hizmet kapasitelerinin ve aralarındaki ilişkilerin geliştirilmesine de  katkı sağlayacaktır. 

            Bu işbirliği çerçevesinde Birliğimizin diğer hedeflerinden biri olan doğal kaynakları kullanarak orman köyü kooperatiflerinin gelirlerini artırmaktır. Bu amacı ile Alman birliği ile  çalışmalara başlanmıştır. Bu bağlamda iki adet Alman eko turizm uzman nisan başında Kastamonu’ya gelerek bölgedeki doğal alanlar gezdirilecek alanların kapasitesi hakkında bilgi verilecektir. Bu doğrultuda  eko turizm adına ne yapılabileceğine dair bir program hazırlanacaktır.

             Bu kapsamda Alman Kooperatifler Birliği (DGRV) ile işbirliği devam edecek olup özellikle; birliğin envanterinin çıkarılması, ormanlardan faydalanma konularında ilerleyen günlerde çalışmalar yapılacaktır.

  

 ---------------------------------------------------------------------------------

1-        S.S Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği bundan sonra Kastamonu Kooperatifler Birliği Diye Bahsedilecektir

2-        Almanya Kooperatif ve Reıffeısen Konfederasyonu DGRV bundan sonra Alman Kooperatifler Birliği Diye Bahsedilecektir.

ORKOOPGIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞIOrman Ve Su İşleri Bakanlığı   

Saturday the 2nd. S.S. Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği © 2017 Durukan Tasarım - Free Joomla 3.5 Templates